Hodiny s příběhem

Každý den se setkáváme s rodinami, které se rozhodly pečovat o svého blízkého.

Každý den se setkáváme s lidskými osudy.

Každý den si uvědomujeme, jak důležitá je rodinná sounáležitost.

Začíná už výchovou dětí, modelem chování rodičů k jejich rodičům. Předáváním snad maličkostí v podobě rad, pohlazení, ukázkou soužití s pochopením pro přání a potřeby těch nejbližších. Realita běžného života je mnohde ale úplně jiná. Vymlouváme se na uspěchanost doby, na nedostatek času, pracovní vytíženost a mnoho dalších „pádných“ argumentů. Vztahy v rodinách bychom ale měli hýčkat jako rodinné stříbro. Společně se naučit smát i plakat, pracovat i lenošit, vyprávět si rodinné příběhy nebo v poklidu mlčet. Přijde totiž chvíle, kdy se sami sebe začneme ptát: „Kdo u mě jednou bude stát, až se mé síly začnou vytrácet? Kdo mi jednou podá šálek s čajem se slovy „mám tě rád?“ Kdo jednou řekne, že mu budu chybět?

louka

Začněte tedy s námi. Začněme rodinnými příběhy.

Soutěž „Hodiny s příběhem“

Hodiny nás provázejí celým životem. Jejich tikot měří čas od minuty narození v našem rodném listě až po minutu na tom úmrtním. Nezáleží tolik na délce života, ale na okamžicích, kdy se čas zastaví. Jsou to chvíle, které se hluboce otisknou do našich srdcí, které nám ukazují na ty nejdůležitější věci v životě. Některé jsou úsměvné, jiné bolestné a další nám mění život.


Výstava putuje z Benešova na další místa

Výstava se přesunula z Benešova do ZŠ Hanspaulka v Praze 6, kde bude nainstalována do 30.11.2015.

Od začátku prosince ji budou moci vidět návštěvníci kulturních akcí v Hotelu Týnec v Týnci nad Sázavou, kde proběhne i křest knihy a vyhlášení vítězů soutěže v rámci Benefičního galavečera 30.1.2016.

 


Výstava je zahájena!

Včera v podvečer 8.10.2015 za účasti milých hostů proběhla slavnostní vernisáž výstavy Hodiny s příběhem.

Úvodního slova se ujali ředitel benešovské nemocnice Petr Hostek, autor vystavených fotografií Jaroslav Pelíšek a Marta Vacková.

Nutno podotknout, že vystavené fotografie inspirované skutečnými příběhy účastníků naší soutěže přitahovaly pozornost návštěvníků proudících do benešovské knihovny již při odpolední instalaci.

Takže neváhejte a přijďte se také podívat!

Výstava je otevřena od pondělí do pátku od 7.00 do 18.00 v prostorách Městské výstavní síně (budova Polikliniky) v Benešově u Prahy a bude probíhat do 12.11.2015. Vstup volný.


 Září 2015: Pan hrabě Zdeněk Sternberg k našemu projektu Hodiny s příběhem

Čas plyne kolem nás i v nás od nekonečna do nekonečna. Nám pozemšťanům se však jeví omezeně na dobu našeho života. Někdy nám čas utíká a máme ho stále málo, jindy se zase líně a nudně vleče a vyvolává v nás pocit prázdnoty.

Občas však nám čas nabízí příležitost vytvořit nějakou pozitivní hodnotu, prostě udělat dobrý skutek.

A nyní záleží na nás. Buď se iniciativně chopíme nabízené možnosti a přispějeme svým malým dílem obecnému dobru, nebo se lhostejně a znechuceně odvrátíme, zvoláme „Nemám čas!“ a necháme nabídnutou šanci časem odplynout do nenávratna.

Je to jen na nás.

– Zdeněk Sternberg


 

Září 2015: Výstava bude zahájena 8.října 2015

Výstava fotografií Jaroslava Pelíška k soutěžnímu cyklu Hodiny s příběhem bude zahájena k příležitosti Mezinárodního dne paliativní medicíny 8.10.2015. Pro veřejnost bude výstava otevřena od 9.10. do 12.11.2015 v Městské výstavní síni na Malém náměstí 5 v Benešově u Prahy. Výstavu však budou moci zájemci shlédnout i poté na dalších místech, o kterých Vás včas budeme informovat.

Vítězné příběhy spolu s fotografiemi vyjdou i knižně. Na křest knihy se můžete těšit v rámci Galavečera společnosti RUAH na konci ledna příštího roku.

Děkujeme všem, kteří se s námi podělili o své “Hodiny či hodinky s příběhem” i těm, kteří nám pomáhají s realizací výstavy.

 


 

 

Srpen 2015: Realizace fotografií

Fotky Jaroslava Pelíška vznikají v ateliéru i v terénu.  Zářijové focení je naplánované v hodinářské škole v Jihlavě. Od místních studentů pocházejí dva poutavé příběhy z válečného období.

Fotit se bude i na letišti v Letňanech. Tam vznikne fotografie k příběhu pana Bezděka, který se s námi podělil o silný příběh svého dědy, který létal u 313. československé stíhací perutě RAF – Royal Air Force. Tímto bychom rádi poděkovali nadšencům ze Czech Spitfire Clubu, kteří nám vyšli vstříc a umožní nám pořídit fotografie k tomuto příběhu s modelem jejich spitfiru.

 

 


 

Červenec 2015: Uzavření soutěže

Do uzávěrky soutěže – 30.6.2015 nám přišlo více než padesát příspěvků od hodinářů, studentů, letců, klientů domovů pro seniory i lidí, kteří se o našem projektu náhodou dozvěděli.

  • Můžeme říct, že nejvíce se pro něj nadchli učitelé českého jazyka, kteří vyslali děti za prarodiči, aby jim vyprávěli své příběhy o hodinách.
  • Komise vybrala jedenáct žánrově pestrých vzpomínek, které se staly námětem fotografií Jaroslava Pelíška k výstavě, která bude zahájena k příležitosti Mezinárodního dne paliativní medicíny 8.10.2015. Pro veřejnost bude výstava otevřena od 9.10. do 12.11.2015 v Městské výstavní síni na Malém náměstí 5 v Benešově u Prahy. Výstavu však budou moci zájemci shlédnout I poté na dalších místech, o kterých Vás včas budeme informovat.

Vítězné příběhy spolu s fotografiemi vyjdou i knižně. Na křest knihy se můžete těšit v rámci Galavečera společnosti RUAH na konci ledna příštího roku.

 


 

Září 2014 : Vyhlášení soutěže

Podělte se s námi o duši Vašich hodin, o laskavé příběhy, které v sobě nesou nezapomenutelné příběhy Vaší rodiny. Mohou to být kapesní hodinky po dědečkovi, kuchyňské hodiny nebo ty na věži Vašeho kostela. Pošlete nám jejich fotografii s příběhem….

Z nejhezčích příběhů vytvoříme knihu s fotografiemi Vašich hodin a putovní výstavu. Budou průběžně zveřejňované na Facebooku. Tři nejhezčí příběhy oceníme hezkými dárky. Především však mohou Vaše příběhy potěšit mnoho dalších lidí, kteří ty nezapomenutelné okamžiky hledají.

Podmínky soutěže:

Zasílat můžete příběhy od 1. 11. 2014 do 30. 6. 2015 na adresu: hodiny@ruah.cz nebo na adresu: RUAH o.p.s., Tyršova 2061, 256 01 Benešov a na obálku napište „Hodiny s příběhem“. Délka příběhu by neměla přesáhnout 2 A4 strojopisu.

Komise dne 10. 7. 2015 vybere nejhezčí příběhy.

Hodiny k vybraným příběhům nafotí profesionální fotograf pro účely vydání v knize a použití pro výstavu.


2015: Cíl projektu „Hodiny s příběhem“

V průběhu roku 2015 bude probíhat soutěž o nejkrásnější hodiny s příběhem. Hodiny jako symbol času se pojí s důležitými rodinnými okamžiky – s datem příchodu na svět i umíráním a významnými úseky našeho života. Do aktivity budou zapojeny střední školy v regionu a široká veřejnost, kluby seniorů a svazu postižených.

V průběhu benefičního plesu 2016 bude vyhlášen vítěz soutěže. Na motivy nejhezčích příběhů budou ztvárněny fotografie, které v rámci putovní výstavy zahájí diskusi a propagaci problematiky paliativní péče. Na závěr výstavního bloku bude expozice trvale umístěná v kavárně, která je součástí historického komplexu hradu Český Šternberk. Toto místo zajistí i následnou vysokou sledovanost z řad široké veřejnosti.

V návaznosti na soutěž a výstavu bude vydaná i publikace s příběhy a fotografiemi. Cílem publikace je podpořit laickou veřejnost k péči o své blízké, ukázat hrdinství všedního dne a sílu okamžiků, které by člověk ve vztazích neměl promarnit.

 

SWISS_Cont  Ministerstvo-zdravotnictvi

Akce je podporovaná z programu švýcarsko-české spolupráce a MZČR

Share This